Poradnik inwestora cz.1 – kształt, wielkość i kolor kostki.


Kostka brukowa już dawno przestała być rozwiązaniem stosowanym wyłącznie w przestrzeni miejskiej, ale na dobre przyjęła się jako element architektury w przydomowych ogrodach i podjazdach. Poza wartością użytkową tego rozwiązania, kostka może wpłynąć na estetykę posesji, dzięki szerokiej palecie kolorów i wzorów proponowanej przez producentów.

Zaletą kostki jest to, że pasuje do większości stylów, a także nadaje się do układania na powierzchniach o nieregularnych kształtach i w trudno dostępnych miejscach. Inwestycja w dobrze dobraną kostkę gwarantuje nie tylko ładny wygląd, ale także trwałość nawierzchni. Warto zastanowić się, jakie zmiany planujemy wprowadzać w przyszłości, tak aby aranżacja przestrzeni wyglądała na spójną i przemyślaną niezależnie od wprowadzanych zmian.

Kost-Bet, kostka Bravia

Mała czy duża?

Kost-Bet, Granit duży

Przede wszystkim musimy zastanowić się nad dopasowaniem kostki do sposobu użytkowania powierzchni. Musi być ona odporna na duże obciążenia oraz na ścieranie.  W zależności od wielkości brukowanej powierzchni, a także jej funkcji, polecane są różne wielkości kostki. Jeśli teren przed domem jest rozległy, dobrze będzie się prezentować zarówno mała kostka, jak i duże płyty nadające nawierzchni nowoczesnego charakteru. W mniejszych ogrodach polecamy ułożenie mniejszej kostki, tak aby kostka nie zdominowała otoczenia i nie sprawiała przytłaczającego wrażenia.

Na mniejszej powierzchni sprawdzi się ułożenie kostki w kontrastujących ze sobą kolorach, aby rozdzielić strefę podjazdu i ciągi komunikacyjne. Dzięki temu rozwiązaniu brukowana powierzchnia optycznie się powiększy, a przy tym zyska nowoczesny wygląd.

Szara czy kolorowa?

Na co należy zwrócić uwagę kierując się wyborem koloru kostki? Przede wszystkim na styl i charakter posesji a także kolorystykę samego budynku i innych elementów małej architektury. Pomoże to uniknąć wrażenia przypadkowości i bałaganu. Pamiętajmy także o złotej zasadzie „mniej znaczy więcej”. Nie zawsze więc wybór wielu kolorów i wzorów da zadowalający efekt, co przysporzy inwestorowi wielu rozczarowań.

Przydomowe otoczenie można urozmaicić stosując kostki w nowoczesnych kolorach. W otoczeniu roślinnych aranżacji ogród może zyskać niebanalny wygląd i niepowtarzalny charakter. Nieregularną linię traktów komunikacyjnych możemy wzbogacić o mozaiki, symetryczne kształty lub fantazyjne wzory. Aby aranżacja była spójna i estetyczna trzeba pamiętać o dobraniu szerokości ścieżek do rozmiaru kostki. Pozwoli to na uniknięcie docinek, które podnoszą koszt inwestycji.

Kost-Bet, kostka Gardena

Ażur, kostka, kamień…

Nowe trendy architektoniczne spowodowały, że na rynku pojawia się coraz więcej kostek w asymetrycznych kształtach, imitujących kamień, postarzanych lub umożliwiających ułożenie w taki sposób, aby uzupełnić montaż o dodatkowe elementy, takie jak zieleń lub kruszywo. Fantazyjny kształt może podkreślić charakter posesji. Tak jak w pozostałych przypadkach należy przemyśleć miejsca, w których taka kostka zostanie ułożona, aby nie narazić jej na nadmierne obciążenia, ścieranie oraz czynniki mechaniczne, aby nie dopuścić do jej uszkodzenia. Nietypowe kształty znakomicie sprawdzą się więc na tarasach, patiach, altanach oraz ścieżkach ogrodowych nadając im uroku i wrażenia dynamiczności.

 

Niezależnie od wybranego kształtu, koloru czy wielkości, kostka brukowa jest trwałym i praktycznym rozwiązaniem, które będzie służyło przez długie lata. Przemyślany projekt zagwarantuje, że brukowana nawierzchnia spełni nasze oczekiwania zarówno pod kątem funkcjonalności jak i preferencji estetycznych.

 

Dodaj komentarz