Poradnik inwestora cz.2 – Ułożenie kostki. Ile to kosztuje?


Wielu inwestorów zastanawia się niejednokrotnie, czy podjąć się brukowania samodzielnie. Jeśli dysponujemy odpowiednimi umiejętnościami i zapleczem narzędziowym, a powierzchnia do wybrukowania jest niewielka, możemy z powodzeniem zająć się tym samemu. Przy dużych powierzchniach lub skomplikowanych wzorach, warto powierzyć pracę fachowcom, zwłaszcza, że koszt ułożenia zwykle jest stały.

W zależności od rodzaju wybranej kostki oraz zakresu prac, cena układania przez fachowców może się wahać od 80 – 200 zł za m2. W tej cenie zawarta jest zazwyczaj robocizna, materiały na podbudowę, kostka oraz sprzęty. Do ceny należy doliczyć koszt galanterii betonowej niezbędnej do estetycznego wykończenia prac.

Samodzielne ułożenie kostki nie jest skomplikowane i choć zwykle wiąże się z pewnymi oszczędnościami, to jednak warto wziąć pod uwagę koszty, jakie musimy w związku z tym ponieść:

  1. Wywóz i utylizacja urobku – po korytowaniu na pewno zostanie ziemia, glina oraz inne warstwy, które trzeba wybrać i zutylizować. Niezbędne może okazać się wynajęcie wywrotki, która wywiezie niepotrzebną ziemię.
  2. Podbudowa i posypka – objętość materiału na podbudowę jest zwykle trudna do oszacowania, zwykle w przybliżeniu można to zrobić dopiero po korytowaniu i osadzeniu krawężników, jednak na potrzeby uproszczonych obliczeń przyjmijmy, że będzie to ok. 500-600 kg/m2. Materiały warto kupić z zapasem, aby nie ponosić po raz kolejny kosztów transportu.
  3. Narzędzia i urządzenia – jeśli powierzchnia do wybrukowania jest niewielka, z powodzeniem możemy ograniczyć się do podstawowych narzędzi, takich jak szpadel, grabie, taczka, łata profilująca oraz poziomica, miara, szpilki i sznurek. Jeśli jednak powierzchnia ma ponad kilkadziesiąt metrów warto posiadać bardziej profesjonalny sprzęt. Obecnie jest wiele firm na rynku, które oferują wypożyczenie sprzętu i maszyn budowlanych, często wiąże się to jednak ze sporymi wydatkami. Niezbędne mogą okazać się koparka oraz zagęszczarka wibracyjna niezbędna do zagęszczenia podbudowy oraz kostki brukowej. Jeśli w projekcie przewidziane są docinki warto zaopatrzyć się również w szlifierkę kątową z tarczą diamentową do cięcia kostki. Przydatny będzie także gumowy młotek do dobijania kostki.

Jeśli więc dysponujemy odpowiednimi umiejętnościami, wyobraźnią inżynieryjną oraz odpowiednim sprzętem, samodzielne ułożenie kostki jest jak najbardziej możliwe. Różnica w kosztach między wynajęciem profesjonalnej firmy a samodzielną realizacją inwestycji może sięgnąć do 30%, co przy bardzo dużej powierzchni staje się znaczącą pozycją w zakładanym budżecie. Jednak przy braku doświadczenia lub narzędzi może się okazać, że oszczędności są pozorne, a efekt odbiega od naszych oczekiwań. Niewłaściwie wykonana podbudowa, brak odpowiednich spadów oraz nieumiejętne docinki mogą powodować zapadanie lub wybrzuszanie się kostki, pękanie lub inne uszkodzenia, które w rezultacie przyczynią się do zwiększenia nakładów inwestycyjnych.

W następnej części „Poradnika inwestora” omówimy etapy układania kostki krok po kroku.

Dodaj komentarz