Poradnik inwestora cz.4 – Świet(l)ny pomysł, czyli świecąca nawierzchnia


Funkcjonalna i estetyczna nawierzchnia z kostki brukowej to marzenie każdego inwestora. Coraz więcej producentów oferuje rozwiązania, które zapewniają nie tylko trwałość, ale także bezpieczne poruszanie się po zmroku. Ogrodowe oświetlenie to pierwsza rzecz, jaka przychodzi nam na myśl. A gdyby tak zainwestować w świecącą kostkę? Jakie są różnice między kostką luminescencyjną i ledową?

Kostka luminescencyjna to betonowa kostka z dodatkiem luminoforów. W ciągu dnia kostka wygląda jak tradycyjna nawierzchnia, jednak w nocy mienią się punktowym blaskiem. Dzieje się tak dlatego, że za dnia luminofory pochłaniają energię promieniowania słonecznego, a w nocy oddają je w postaci  delikatnego światła. Istotne jest, że taka nawierzchnia nie wymaga dodatkowego zasilania, jest całkowicie samowystarczalna.

Fot. Polbruk

Kostka ledowa to element zdobniczy wykonany w formie odlewu z zatopioną elektroniką. Zastosowana w kostce technologia LED daje gwarancję energooszczędności oraz bezpieczeństwa. W zależności od producenta, kostki ledowe występują zarówno w formie jednokolorowej oraz wielokolorowej, które dają możliwość tworzenia atrakcyjnych aranżacji wizualnych. Montaż kostki ledowej wymaga usunięcia istniejącej kostki brukowej, gdyż kable należy ułożyć w warstwie podbudowy. Sytuacja jest prostsza, jeśli na ułożenie kostki ledowej zdecydujemy się jeszcze przed brukowaniem, ponieważ oszczędzi to dodatkowych nakładów pracy.

Fot. Ledbruk

Świecąca kostka jest nie tylko oryginalną ozdobą; może również z powodzeniem uporządkować przestrzeń, np. oddzielając strefę ruchu od ciągu pieszego. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na kostkę luminescencyjną czy ledową, tak podświetlony podjazd z pewnością ułatwi nocny powrót do domu, czy wieczorną imprezę w ogrodzie. To nietuzinkowa propozycja nie tylko dla architektów krajobrazu, ale dla wszystkich osób, które cenią sobie nowoczesne technologie.

Dodaj komentarz