Elastyczna kostka brukowa – bezpieczeństwo i estetyka w jednym.


W sobotę świętowaliśmy Dzień Dziecka. Dzieci uwielbiają zabawę, która czasami kończy się bolesnym upadkiem.  Zetknięcie z betonowym podłożem, poza otarciami naskórka może skutkować również stłuczeniami, złamaniami lub nawet poważniejszymi urazami. Z tego powodu wielu inwestorów rezygnuje z utwardzania nawierzchni na placach zabaw czy w obrębie przedszkoli i szkół. Z pomocą przychodzą producenci oferując elastyczną kostkę brukową.

Czym jest elastyczna kostka brukowa?

Elastyczna kostka brukowa to kostka wykonana z granulatu gumowego SBR oraz kleju poliuretanowego lub syntetycznego kauczuku. To sprawia, że ma znakomite właściwości amortyzujące i antypoślizgowe, gwarantując bezpieczeństwo użytkowania. Kostka syntetyczna jest bardzo wytrzymała, mrozoodporna oraz wodoprzepuszczalna. Jej dodatkową zaletą jest to, że nie blaknie pod wpływem promieniowania UV, zatem z powodzeniem może być stosowane nawet w bardzo nasłonecznionych miejscach. Do tego jest bardzo lekka, a jej ułożenie nie różni się od układania tradycyjnej kostki. Kostka oferowana jest w wymiarach, które są identyczne, jak w przypadku ich betonowych odpowiedników, dzięki czemu można bezproblemowo połączyć oba rodzaje nawierzchni.

Fot. flexizone

Gdzie stosować elastyczną kostkę brukową?

Elastyczna kostka brukowa może znaleźć zastosowanie wszędzie tam, gdzie bezpieczeństwo odgrywa dominującą rolę. Poza wspomnianymi placami zabaw, elastyczna kostka znakomicie sprawdzi się w przedszkolach, szkołach, przed szpitalami i domami dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Sprawdzi się również na ścieżkach rowerowych, boiskach i terenach rekreacyjnych oraz w miejscach, gdzie istnieje ryzyko poślizgu, czyli przy basenach, tarasach czy ogródkach gastronomicznych. Zarówno przydomowa przestrzeń, jak i obiekty komercyjne, mogą zostać ożywione dzięki szerokiej palecie kolorystycznej, która umożliwia tworzenie wielobarwnych mozaik.

Czy to się opłaca?

Nie ma co ukrywać, że gumowa kostka typu BEHATON dość mocno odbiega cenowo od betonowej kostki. W zależności od producenta, ceny zaczynają się od 120 zł/m2. Niewątpliwie jednak cena nie wydaje się wygórowana, kiedy weźmiemy pod uwagę najistotniejszy czynnik, czyli bezpieczeństwo. Kolejnym argumentem przemawiającym za gumową kostką, jest ekologia. Materiały użyte do produkcji kostki pochodzą z recyklingu lub produkcji bezodpadowej, również w przypadku demontażu kostka może zostać ponownie przetworzona.

Trwałość, bezpieczeństwo i łatwość montażu to najważniejsze zalety elastycznej kostki. Gumowa kostka prezentuje się estetycznie i elegancko, niczym nie odbiegając od tradycyjnej betonowej kostki.

Dodaj komentarz