Betonowa imitacja drewna – zalety i zastosowanie


Betonowe drewno przebojem wdarło się na rynek budowlany zyskując uznanie architektów i inwestorów. Naturalne piękno drewnianych desek zostało zamknięte w jednym z najtrwalszych materiałów, czyli w betonie. Dodatkowo szeroka paleta kolorystyczna otwiera praktycznie nieskończone możliwości aranżacyjne. Mimo, ze betonowa „deska” do złudzenia przypomina wyrób drewniany, to jest nieporównywalnie od niego trwalsza i bardziej wytrzymała. Dodatkową zaletą jest możliwość docinania desek, co sprawia, że idealnie wkomponowuje się je w dostępną przestrzeń.

Tak jak w naturze nie występują dwie identyczne deski o takim samym układzie słojów i sęków, tak samo betonowe drewno produkowane w specjalnych formach odlewniczych gwarantuje jak najbardziej naturalny wygląd. Zdecydowaną przewagę betonowego drewna nad naturalnym stanowi dużo mniejsza ilość zabiegów pielęgnacyjnych i konserwacyjnych. Naturalne drewno wymaga regularnego olejowania, impregnowania oraz częstego malowania; jest także nieodporne na warunki atmosferyczne. Betonowe drewno wymaga w zasadzie podobnych zabiegów, co kostka brukowa, czyli zamiatania i czyszczenia.(Więcej na ten temat przeczytasz tutaj).

TARASY I PATIA

Miłośnicy natury najchętniej wybierają materiały harmonizujące z otaczającą ich przyrodą. Stosując betonowe drewno zyskują wysokie poczucie estetyki drewna z jednoczesną trwałością betonu. Betonowe drewno na pierwszy rzut oka ciężko jest odróżnić od naturalnego surowca, co daje poczucie życia w zgodzie z naturą.

W palecie kolorystycznej znajdują się nie tylko odcienie brązu. Producenci oferują także chłodną kolorystykę opalonego drewna, co stanowi ukłon w stronę miłośników szarości. Nowoczesne trendy architektoniczne chętnie sięgają po drewniane motywy, aby „złamać” kolorystykę elewacji czy dachu, dzięki czemu betonowe drewno idealnie wpisuje się w tą stylistykę.

Fot. betonowedrewno.eu

SCHODY I STOPNIE

Betonowe deski są produkowane w różnych grubościach, dzięki czemu nadają się także na stopnice. Takie deski można wykonać na pod-konstrukcji drewnianej lub betonowej. Betonowe deski dają optyczne wrażenie lekkości i znakomicie wpisują się w architektoniczną koncepcję „blisko natury”. Do wyboru są zarówno gotowe elementy, jak i produkty wykonywane na zamówienie klienta.

Fot. all-dom.pl

OGRODOWE ŚCIEŻKI

Niezależnie od tego, czy ścieżka ma być symetryczna, czy też nie, betonowe drewno idealnie nadaje się na tworzenie ogrodowych traktów. Ścieżkę można ułożyć z desek, z których wykonuje się także obrzeża i krawężniki, co daje wrażenie harmonii i uporządkowania. Ciekawym rozwiązaniem proponowanym przez producentów, są wykonane z betonu plastry pnia drewna. Pozwala to na tworzenie ciekawych kompozycji wykorzystując zróżnicowane wielkości i kształty plastrów.

Fot: 4Globe

Drewno w ogrodzie jest rozwiązaniem, które cieszy oko, gdyż trudno o bardziej naturalny materiał. Betonowe drewno ogrodowe jest zatem rozwiązaniem dla tych, którzy cenią sobie estetykę drewna, a jednocześnie nie chcą poświęcać dodatkowych nakładów na jego pielęgnację. Betonowe drewno to znakomity kompromis między trwałością a naturalnością i z pewnością chłonny rynek architektonicznych trendów wypromuje je, jako najlepszą z możliwych alternatyw.

 

 

Dodaj komentarz