Poradnik Inwestora cz. 9 – Jak właściwie dobrać oświetlenie w ogrodzie?


Oświetlenie w ogrodzie – istotny element aranżacji.

Oświetlenie w ogrodzie podnosi komfort użytkowania zewnętrznych części posesji po zmroku. Ułatwia poruszanie się, odczytanie numeru budynku, wieczorne grillowanie na tarasie, a także często odstrasza niepożądanych gości. Światło w ogrodzie poza walorami użytkowymi może (a nawet powinno) pełnić także funkcję ozdobną, która uzupełni aranżację ogrodu i pozwoli na podkreślenie jego najbardziej atrakcyjnych elementów.

Mimo oczywistych zalet związanych z właściwym oświetleniem posesji, bardzo często inwestorzy pomijają ten element na etapie projektowania i planują oświetlenie dopiero wówczas, kiedy ogród jest już urządzony. To bardzo częsty błąd, który niejednokrotnie wiąże się z rozkopywaniem trawników lub usuwaniem kostki, aby położyć okablowanie. Tak jak planujemy instalację w domu jeszcze przed jego budową, tak samo starannie powinno się to robić podczas projektowania ogrodu przed jego założeniem. Ogrodowe oświetlenie nie powinno oślepiać, zakłócać nocnego wypoczynku albo dominować nad przydomowym otoczeniem.

Fot. ogrodowisko.pl

Oświetlenie ogrodowe – ogranicza nas tylko wyobraźnia.

Dzięki oświetleniu będziemy w stanie nadać naszemu ogrodowi zupełnie odmiennego charakteru po zmroku, podkreślając jego najpiękniejsze elementy. W zależności od stref, które planujemy rozświetlić, zastosujemy oświetlenie punktowe lub ogólne. Nie ograniczajmy się jedynie do oświetlenia nad drzwiami czy bramą garażową, lub punktowego oświetlenia elewacyjnego, ale puśćmy w ruch wodze fantazji i zastanówmy się, jaki efekt chcemy osiągnąć ogrodowymi lampami. Podświetlenie basenów czy oczek wodnych pozwoli na stworzenie wrażenie głębi, smugi światła skierowane na rzeźby czy roślinność uwypuklą ich detale. Nie bójmy się także doświetlania roślinności. Wiele osób z tego rezygnuje ze względu na dynamikę wzrostu roślin, jednak problem mogą rozwiązać ruchome lampy, w których możemy regulować kąta padania światła. Takie oświetlenie może nadać zwyczajnie wyglądającej rabatce lub koronie drzewa aury tajemniczości lub wydobyć  szczególnie ładny kształt liści lub kwiatów.

Fot. onaarchitekci.pl

Jakiego światła użyć – przydatne wskazówki

Punktowe lampy – małe punkty świetlne idealnie sprawdzą się jako doświetlenie podjazdów, podstopnic, ścieżek ogrodowych, a zamontowane w gzymsach dadzą efekt rozproszonego światła na elewacji. Specjalne punkty świetlne o małej mocy znajdą zastosowanie w oczkach wodnych i fontannach.

Reflektory – choć stosowane są do oświetlenia dużej powierzchni, to znakomicie uwypuklą architektoniczną dominantę. Może być to korona drzewa, ozdobny kamień, rzeźba lub wodna kaskada. Na rynku dostępne są także reflektory obrotowe 360, które pozwolą na kierowanie strumienia światła w zależności od naszych upodobań.

Lampy stojące – różnorodność form i kształtów lamp stojących pozwala na intymne i rozproszone a jednocześnie komfortowe doświetlenie tarasów i balkonów, trawników i ścieżek. Mogą stanowić także ciekawy akcent architektoniczny w rabacie lub skalniaku oraz na krawędziach basenów i oczek wodnych. Planując takie oświetlenie pamiętajmy jednak, aby unikać oświetlenie całej murawy trawnika, gdyż zdominuje to otoczenie niwecząc nasze plany doświetlenia pozostałych elementów.

Oświetlenie górne –wiszące lampy sprawdzą się w zasadzie jedynie w miejscach, które wymagają mocnego oświetlenia, np. na tarasie nad stołem lub nad wejściem do domu. Żeby osiągnąć efekt przytulności warto zastanowić się nad kinkietami czy niewielkimi latarenkami lub w przemyślany sposób połączyć oświetlenie górne z bocznym, tak aby nadać wrażenia przestronności.

Fot. ogrodowisko.pl

Na co zwrócić uwagę planując oświetlenie?

O ile samą instalację poprawnie wykona nam elektryk, o tyle warto zwrócić uwagę na następujące parametry:

– trwałość – unikajmy lamp wykonanych z materiałów nieodpornych na warunki atmosferyczne. Zmatowione klosze lub zardzewiałe oprawy szybko zburzą efekt ładnego oświetlenia.

– barwa światła – pamiętajmy, że ciepła barwa optycznie powiększa otoczenie, a zimna ją pomniejsza.

– moc światła – dobierzmy źródła światła w zależności od tego, co i z jakiej odległości planujemy podświetlić.

– wymiary i sposób montażu – nawet najładniejsze lampy nie będą dobrze się prezentować z wystającym okablowaniem czy odkrytymi elementami montażowymi.

Prawidłowo wykonane oświetlenie ogrodowe może dać oszałamiające efekty. Stworzy przyjemny nastrój, zapewni poczucie bezpieczeństwa oraz nada mu niepowtarzalnego charakteru. Dlatego zalecamy przemyślenie sposobu oświetlenia ogrodu jeszcze na etapie projektowania.

Dodaj komentarz