Poradnik Inwestora cz.10 – Odwodnienie liniowe, czyli sposób na stojącą wodę.


Co to jest odwodnienie liniowe?

Odwodnienie liniowe to system korytek, których zadaniem jest zbieranie wody deszczowej. Korytka osłonięte są kratkami, zwanymi rusztami. Woda z połączonych korytek odpływa – w zależności od zaplanowanej instalacji – do kanalizacji, rowów melioracyjnych,  studzienek chłonnych lub jest rozsączana do gruntu. Korytka wykonane są zazwyczaj z polimerobetonu, zwykłego betonu lub tworzyw sztucznych. Charakteryzują się wysoką odpornością na niskie temperatury i przemarzanie. Ruszta, które są widocznym elementem odwodnienia, wykonane są zazwyczaj z tworzyw kompozytowych, stali nierdzewnej lub ocynkowanej. Ich rolą jest zatrzymywanie większych zanieczyszczeń, np. liści, które mogłyby zatkać instalację.

Fot. stieper.com

Gdzie stosować odwodnienie liniowe?

W okresie wzmożonych opadów pojawia się problem zalegającej wody, kałuż i błota. Dzieje się tak przede wszystkim na gruntach słabo przepuszczalnych, np. gliniastych, a także wszędzie tam, gdzie zostały utwardzone duże powierzchnie. W przypadku nisko położonych drzwi czy wjazdów może to grozić zalaniem lub wnikaniem wody w fundamenty budynku. Warto rozważyć więc montaż odwodnienia liniowego, które odprowadzi wodę daleko od domu i ochroni budynek. Najczęstsze miejsca montażu odwodnienia to:

– wjazdy do garażu położonego poniżej poziomu gruntu;

– przed drzwiami wejściowymi;

– w obrębie tarasów ułożonych na równo z gruntem;

– podjazdy na posesję o znacznym nachyleniu.

Uzupełnieniem odwodnienia mogą być elementy umożliwiające odprowadzenie wody z wybranych miejsc wokół domu, np. wycieraczka przed schodami lub wpusty podwórzowe pod rynną czy zewnętrznym kranem. Te elementy mają zazwyczaj formę skrzynek przykrytych rusztem oraz są połączone z rurą odprowadzającą wodę z dala od studni. Dzięki temu rozwiązaniu możemy zapobiec tworzeniu się kałuż w tych miejscach.

Fot. stieper.com

Wykonanie odwodnienia liniowego

Instalację odwodnieniową warto zaprojektować już na etapie budowy domu lub przed utwardzeniem nawierzchni np. kostką brukową. Wynika to z faktu, ze korytka montuje się 3-5 mm poniżej poziomu terenu, zatem po prawidłowy montaż już po ułożeniu kostki może być niemożliwy, bądź bardzo uciążliwy i kosztowny. Montaż systemu liniowego należy zaplanować w taki sposób, aby umożliwiał swobodny odpływ wody opadowej. W tym celu należy zapewnić spadek dna korytek, ok. 2-3 mm na każdy metr instalacji. Do montażu odwodnienia można zatrudnić specjalistyczną firmę (zazwyczaj taka usługa jest przewidziana w ramach usług brukarskich), ale z powodzeniem można to zrobić także samodzielnie, jeśli tylko będziemy stosowali się do zaleceń producenta. Kanały i studzienki wymagają osadzenia w betonie, który układamy pod dnem i po bokach wszystkich elementów. Grubość betonowej warstwy dobieramy pod kątem obciążeń, jakie będą działać na poszczególne elementy. Korytka układa się zgodnie z umieszczonymi na nich oznaczeniami – strzałki wskazują kierunek przepływu wody. Poszczególne elementy trzeba układać w kolejności od najgłębiej do najpłycej położonych miejsc.

Przy odpowiednim zaprojektowaniu i prawidłowym montażu nie trzeba obawiać się zalegania wody na posesji lub strat materialnych związanych z zalaniem.

 

One thought on “Poradnik Inwestora cz.10 – Odwodnienie liniowe, czyli sposób na stojącą wodę.

Dodaj komentarz