Poradnik Inwestora cz.12 – Najczęstsze błędy w układaniu kostki


Prawidłowo ułożona kostka brukowa sprawia, że nasz podjazd lub przydomowe nawierzchnie będą służyć nam przez długie lata. Wyspecjalizowane firmy brukarskie dysponują specjalistycznym sprzętem i doświadczeniem, co daje gwarancję poprawnego montażu. Dzięki temu zużycie kostki wynikać będzie jedynie z codziennej, normalnej eksploatacji. Problem może się pojawić, kiedy kostka zostanie ułożona przez osoby bez odpowiednich umiejętności albo narzędzi. Błędy montażowe staną się wówczas przyczyną licznych usterek i narażą inwestora na dodatkowe koszty. Poniżej przedstawiamy najczęstsze powody, przez które konieczna staje się naprawa lub nawet wymiana kostki.

  1. Brak projektu

Choć projekt dla wielu osób wciąż wydaje się fanaberią, tak naprawdę jest koniecznością. Wytyczanie podjazdu lub ścieżek „na oko” może spowodować, że kupimy zbyt dużo lub za mało materiału, albo narazimy się na kosztowne i mało estetyczne docinki. Projekt pozwoli na precyzyjne wyliczenie ilości kostki i galanterii betonowej, a także zminimalizuje ryzyko poprawek, takich jak poszerzanie lub pogłębiane koryta. W projekcie zostaną uwzględnione wszystkie czynniki, takie jak właściwości gruntu, sposób montażu odwodnienia, głębokość korytowania, na grubości kostki kończąc. Większość firm brukarskich, tak jak np. Faktoria Polska oferuje wykonanie projektu w cenie montażu, zatem nie należy rezygnować z tej opcji.

  1. Nieprawidłowa podbudowa

Tak jak już wspomnieliśmy, właściwości gruntu i przeznaczenie nawierzchni stanowią istotny czynnik dla prawidłowego montażu. W przypadku podłoży mało chłonnych, np. gliniastych, konieczne może być wybranie warstwy gliniastej i uzupełnienie jej przepuszczalnym kruszywem. Zbyt płytkie koryto, niewłaściwe zagęszczenie gruntu oraz zbyt drobne kruszywo mogą z kolei powodować zapadanie się, wybrzuszanie kostki lub powstawanie kolein.

  1. Brak spadów i odwodnienia

Prawidłowo wykonana nawierzchnia posiada niewielki spadek, zazwyczaj do 2% na całej powierzchni. Pozwala to na swobodne odpływanie wody po opadach atmosferycznych i minimalizuje ryzyko powstawania kałuż. Konieczne może być dodatkowe wykonanie odwodnienia liniowego, jeżeli brak jest naturalnych spadów terenu. Więcej na temat odwodnienia możesz przeczytać tutaj.

4.Zbyt małe fugi

Producenci kostki zalecają, aby nie układać kostki „na styk”, tylko zostawić między nimi minimalną szczelinę, tzw. „fugę”, która zostanie wypełniona piaskiem po ułożeniu kostki. Zbyt ciasne ułożenie kostki może powodować, że krawędzie kostki ulegną ukruszeniu lub wyszczerbieniu, zwłaszcza jeśli zdecydowaliśmy się na kostkę bez fazy. Ponadto w przypadku przemarzania gruntu kostki mogą na siebie nawzajem napierać i przez to wybrzuszać. Prawidłowa fuga pozwoli na poprawne, równomierne przenoszenie obciążeń, na jakie narażona jest brukowana nawierzchnia.

5. Niewłaściwe materiały

Kostki brukowe nie bez powodu mają różne grubości. Nieprawidłowo dobrana grubość może skutkować uszkodzeniem kostki, np. pękaniem czy zapadaniem się. Grubość kostki powinniśmy dobierać biorąc pod uwagę przeznaczenie nawierzchni. Kostka o grubości 4 cm z powodzeniem może być wykorzystana do wybrukowania ścieżek ogrodowych, lub innych nawierzchni o niewielkim obciążeniu. Nie nadaje się zatem na podjazdy, ciągi pieszo-jezdne, czy parkingi. Z kolei kostka o grubości 6 cm sprawdzi się na przydomowym podjeździe, ale może być już za słaba w przypadku nawierzchni, na których odbywa się ruch ciężko kołowy, np. place manewrowe czy centra logistyczne. Wybierając grubość kostki nie należy sugerować się jedynie ceną, ale jej przeznaczeniem.

6.Niewłaściwe narzędzia

Brak specjalistycznych narzędzi to często problem domowych „złotych rączek”. Istnieją oczywiście wypożyczalnie sprzętu budowlanego, ale brak doświadczenia może skutkować wyborem niewłaściwego urządzenia. Najczęstszym błędem jest niewłaściwa zagęszczarka. Zbyt lekkie urządzenie sprawi, że grunt nie będzie odpowiednio ubity, a przez to mniej stabilny. Z kolei stopa zagęszczarki do kostki powinna posiadać osłonę z gumy elastomerowej. Brak tego zabezpieczenia spowoduje, ze kostka będzie porysowana lub pojawią się na niej odpryski.

Jeśli nie mamy pewności, czy nasze umiejętności lub zaplecze narzędziowe są wystarczające do poprawnego montażu, warto rozważyć zatrudnienie firmy brukarskiej. Pozwoli to na uniknięcie niepotrzebnych nerwów i kosztów.

Dodaj komentarz