Poradnik Inwestora cz.14 – Schody z kostki brukowej


Schody z kostki brukowej to trwałe i funkcjonalne rozwiązanie w ogrodach i na tarasach. Dzięki szerokiej gamie wzorów i kolorów kostek brukowych, możemy uzyskać atrakcyjny, dekoracyjny efekt.  Poprawne ułożenie schodów zagwarantuje nam bezpieczne i trwałe użytkowanie stopni przez wiele lat.

Fot. Kost-Bet

Jedną z zalet schodów z kostki jest ich bezpieczeństwo, gdyż dzięki chropowatej powierzchni są antypoślizgowe. Beton, z którego wykonane są kostki jest odporny na ścieranie, a także na zmienne warunki atmosferyczne. Nie bez znaczenia jest także fakt, że są stosunkowo łatwe do utrzymania w czystości, ponieważ czyścimy je dokładnie tak samo, jak podjazdy i inne płaskie powierzchnie z kostki brukowej (więcej na temat czyszczenia kostki przeczytasz tutaj).

Fot: Kost-Bet

Tak jak w przypadku każdej inwestycji budowlanej, tak i w przypadku schodów niezbędny jest projekt. Należy określić ilość stopni oraz ich wysokość i szerokość, tak aby poruszanie się po nich było wygodne i bezproblemowe. Nie bez znaczenia jest także kąt nachylenia schodów, aby woda opadowa mogła swobodnie spływać. Musimy także przemyśleć zastosowanie schodów. Jeśli mają służyć jedynie przemieszczeniu się na różnych poziomach, lepsze będą węższe stopnie i wyższe podstopnice. Schody, które mają pełnić funkcję przede wszystkim dekoracyjną i spacerową mogą być szersze, z niższymi podstopnicami.

Dobrze jest zachować jednakową szerokość i wysokość stopni, ze względu na rytm wchodzenia i schodzenia.

Nasza porada: badania pokazują, że naturalny rytm chodzenia człowieka jest nieparzysty. Dlatego warto tak zaprojektować schody, aby ilość stopni w miarę możliwości również była nieparzysta.

Wykonanie schodów z kostki brukowej nie jest skomplikowane. Zasady są podobne, jak przy układaniu kostki brukowej na jednolitej powierzchni. Zalecane jest jednak, aby dobrze zbadać właściwości gruntu, gdyż obciążenie może sprawić, że schody będą się zapadać. W niektórych przypadkach niezbędne będzie wykonanie betonowego fundamentu. Nie możemy zapomnieć również o odpowiednim obrzegowaniu, które usztywni całą konstrukcję. Obrzegowanie należy posadowić na ławie z półsuchego betonu, aby zapobiec przemieszczaniu się kostek.

Schody z kostki brukowej to estetyczne rozwiązanie, które z powodzeniem może zastąpić wymagające impregnacji drewniane stopnie lub poślizgowe kafle. Jeśli tylko dopasujemy kolor i wzór kostki do innych elementów małej architektury, takie schody będą nie tylko trwałe, ale także wzbogacą nasze otoczenie.

Dodaj komentarz