Poradnik Inwestora cz. 15 – Zabezpieczamy kostkę przed zimą


Kostka brukowa jest jednym z najtrwalszych materiałów budowlanych. Nie oznacza to jednak, że jest całkowicie odporna na działanie warunków atmosferycznych. Przed nadejściem mrozów warto zadbać o to, aby odpowiednio zabezpieczyć kostkę przed niekorzystnymi warunkami. Dzięki kilku prostym zabiegom kostka zyska na trwałości i na wiosnę nie przerazi swoim wyglądem.

Krok 1. Posprzątaj i zamieć podjazd

Z kostki należy usunąć wszelkie resztki roślinne, takie jak suche liście czy resztki igliwia. Jeśli nie zostaną usunięte, będą się rozkładać i pozostawią brunatne nieestetyczne plany na kostce. Podjazd należy dokładnie wyzamiatać z pozostałości piasku, błota czy innych pyłów. Jeśli na kostce znajdują się ślady butów, plamy po oleju silnikowym albo kostka jest porośnięta mchem, należy umyć ją za pomocą myjki ciśnieniowej.

Krok 2. Usuń chwasty i przerosty ze spoin

W szczelinach między kostkami często pojawiają się niechciane przerosty roślinne. Należy je usunąć za pomocą środka chwastobójczego lub usunąć ręcznie. Większość chwastów nie ma silnie rozbudowanego systemu korzeniowego i dość łatwo daje się wyrwać. Można też użyć płaskiego noża lub szpatułki do podważenia wyjątkowo „opornych” egzemplarzy, trzeba tylko pilnować, żeby nie uszkodzić  narzędziem krawędzi kostki. Po usunięciu chwastów należy skontrolować stan spoin i w razie potrzeby uzupełnić je piaskiem.

Fot. Informator ogrodniczy

Krok 3. Zaimpregnuj powierzchnię

Oczyszczoną i odchwaszczoną powierzchnię warto zaimpregnować za pomocą dostępnych na rynku impregnatów. Impregnację należy przeprowadzić wtedy, gdy na kostce nie pojawiają się na niej wapienne wykwity. Impregnacja uchroni kostkę przed nadmiernym wsiąkaniem wilgoci podczas opadów lub nagłych roztopów.

Fot. Bruk-Bet

Jeśli zastosujemy się do tych kilku prostych zaleceń, nasza kostka pozostanie wolna od uszkodzeń i odporna nawet na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Dodaj komentarz