Q&A – najczęstsze pytania o kostkę brukową


Podczas brukowania a także już podczas użytkowania pojawiają się liczne pytania i wątpliwości. Wybraliśmy najczęstsze pytania, nam zadajecie. Odpowiedzi udziela nasz ekspert, Maciej Dziadkowiec.

  1. Czy pomiędzy kostkami koniecznie musi być szczelina? Czy nie można kostki ułożyć „na styk”?

Fuga pomiędzy kostkami , zwana też potocznie szczeliną lub spoiną jest niezbędna przy większości modeli kostek. Jeśli przyjrzysz się kostce z bliska, zauważysz, że na boku kostki znajdują się niewielki „wypustki”. Wymuszają one zachowanie dystansu między kostkami. Beton, tak jak każdy inny materiał podlega rozszerzalności temperaturowej. Trzeba też wziąć pod uwagę naprężenia materiału, np. podczas przejazdu samochodem.  Brak odstępu może powodować nadmierne napieranie na siebie poszczególnych kostek lub ich „rozchodzenie się”.

  1. Czy do ułożenia nawierzchni można użyć kostek od różnych producentów?

Nie ma przeciwwskazań. Trzeba jedynie pamiętać, aby stosować te same grubości kostek. Reszta jest wyłącznie kwestią upodobań estetycznych i pomysłów na aranżację nawierzchni.

  1. Moja kostka blaknie. Dlaczego tak się dzieje?

Kostka brukowa jest układana na zewnątrz, dlatego jest narażona na silne promieniowanie UV. Także jej wierzchnia warstwa ulega ścieraniu, co jest efektem normalnej eksploatacji. Chcąc zabezpieczyć kostkę przed płowieniem, zalecam regularne impregnowanie kostki. Jeśli mimo tych zabiegów kostka nadal blaknie, na rynku dostępne są specjalne preparaty do malowania kostki, które przywrócą lub odświeżą pierwotny kolor.

  1. Na kostce pojawił się zielony nalot. Co to jest?

Zielony nalot ma zazwyczaj podłoże organiczne. Mogą to być mchy lub porosty roślinne. Można je łatwo usunąć za pomocą myjki ciśnieniowej lub twardszej miotły.

  1. Czy mogę używać soli drogowej do usunięcia śniegu i lodu z kostki? Jeśli nie sól, to czy są inne preparaty rozpuszczające lód?

Sól drogowa jest kontrowersyjnym środkiem do usuwania śniegu. Działa jedynie do temperatury -5 stopni, zatem przy większych mrozach będzie i tak nieskuteczna. Ponadto należy pamiętać, że sól wnika w glebę i może uszkodzić roślinność. Nie jest także zalecana, jeśli posiadamy czworonogi. Sól działa drażniąco na podeszwy ich łap i może powodować choroby skórne u zwierząt. Lepiej użyć chlorku magnezu, który jest bezpieczny dla środowiska. Można go nabyć w większości sklepów chemicznych.

  1. Czy mogę skuć lód z kostki łopatą albo innym narzędziem?

Najbezpieczniej usuwać śnieg wtedy, kiedy jest świeży. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Jeśli na kostce zostanie warstwa lodu należy użyć specjalnej łopaty do odśnieżania – plastikowej lub z krawędzią zabezpieczoną gumą. Użycie wszelkich metalowych narzędzi może uszkodzić kostkę i spowodować odpryski. Rozwiązaniem, które pozwoli nam uniknąć uciążliwego odśnieżania może być ogrzewanie kostki brukowej. Pisaliśmy o tym tutaj.

  1. Korzenie drzew spowodowały, że chodnik się wybrzuszył. Co robić? Czy mogę podciąć korzenie czy trzeba na nowo ułożyć kostkę?

Nie zalecamy podcinania korzeni. Podcięcie korzeni może spowodować uschnięcie drzewa, które będzie stwarzało zagrożenie. Jeśli wybrzuszenie jest znaczne, konieczne może się okazać ułożenie chodnika na nowo, podwyższając nieco jego poziom lub wyznaczając jego przebieg w innym miejscu.

  1. Na kostkę wylała mi się podpałka do grilla i zostały tłuste plamy. Jak je usunąć?

Powierzchnia betonowej kostki jest porowata i łatwo wchłania wilgoć i zabrudzenia. Wszelkie plamy z tłuszczu, oleju, smarów itp. należy usuwać od razu po ich zauważeniu za pomocą ciepłej wody z dodatkiem delikatnego detergentu. Jeśli nie zrobimy tego natychmiast, tłuszcz wniknie w powierzchnię kostki i usunięcie plamy będzie trudniejsze. Bardzo oporne plamy można spróbować usunąć za pomocą jednego ze specjalistycznych preparatów do czyszczenia. Jeśli jednak plama zdążyła się utrwalić mamy dwa wyjścia – albo wymienić poplamione kostki albo nauczyć się z tym żyć.

  1. Usłyszałem o kostce hydrofobowej. Co to jest?

Technologia hydrofobizacji  polega na specjalnej obróbce mieszanki betonowej . Dzięki niej zostaje zredukowana naturalna tendencja kostki betonowej do wchłaniania wilgoci pochodzącej z opadów deszczu lub znajdującej się w gruncie.

  1. Z jaką prędkością mogę jeździć samochodem po kostce brukowej?

To moje ulubione pytanie. Odpowiedź jest bardzo prosta – z taką, jaką dopuszczają przepisy ruchu drogowego.

Dodaj komentarz