.

Aranżacja przydomowych przestrzeni – trendy 2020


Rozpoczyna się nowy sezon budowlany i producenci prześcigają się w propozycjach nowoczesnych aranżacji. Raczej dla nikogo nie będzie zaskoczeniem, że kostka brukowa to dominujący trend w ogrodach i na podjazdach. Jednak także nawierzchnie utwardzone, podjazdy i tarasy podlegają wpływom mody. Podpowiadamy, co będzie na topie w 2020 roku.

Duże formaty
Duże, prostokątne lub kwadratowe płyty betonowe przestały być domeną wyłącznie dużych powierzchni. Coraz częściej sięgają po nie także właściciele mniejszych posesji. „Duże płyty optycznie powiększają przestrzeń” – mówi Maciej Dziadkowiec, projektant terenów zewnętrznych – „Pozwalają także na osiągnięcie efektów, które trudniej uzyskać przy mniejszej kostce brukowej, np. ułożyć ścieżki, w których płyty są oddzielone od siebie trawą, grysem lub kamieniami.”
Duże płyty nadają przydomowej przestrzeni nowoczesnego, industrialnego charakteru. Chłodna kolorystyka w odcieniach szarości, stali czy grafitu doskonale kontrastuje z białą lub przeszkloną elewacją. Idealnie uzupełnia się także z innymi elementami małej architektury.

Powrót do naturalności
Prosta forma, stonowana kolorystyka i elementy o subtelnym charakterze, to ponadczasowe rozwiązanie, które sprawdzi się praktycznie w każdym ogrodzie. Kolory z palety bieli, beżu i ecru, przełamane akcentami w ciemniejszych barwach nadadzą otoczeniu przytulnego charakteru. Doskonale komponują się z naturalną zielenią i drewnianymi elementami architektonicznymi.
„Kostkę i płyty o delikatnej, harmonijnej strukturze warto wybierać w kształcie prostokąta” – doradza Maciej Dziadkowiec – „Taki kształt zmniejszy udział fug między kostkami i nada nawierzchni ładnego, jednolitego charakteru”.

Nieregularne wzory
Jednym z najważniejszych trendów jest układanie wzorów z kostki brukowej. Projektując schody, altanę czy miejsce na grill warto puścić wodze fantazji i pokusić się o wyróżniające się kolory, kształty czy wzory. „Coraz mniej znajdujemy nowych nawierzchni, w których jedynym wzorem jest okrąg lub rozeta przed bramą wjazdową” – mówi Maciej Dziadkowiec – „Odchodzi się także od chodników, czy alejek układanych ‘od linijki’. Pozwalamy ścieżkom wić się między zielenią, nie skupiamy się na identycznej szerokości.”
Wzory z kostki brukowej mogą być albo geometryczne, albo idące w obłe, faliste aranżacje. Do takiego rozwiązania lepiej sprawdzi się mniejsza kostka, wykończona specjalnym obrzeżem. Ładnie zaprojektowany i starannie zaaranżowany podjazd musi odpowiadać gustom zarówno użytkownika, jak i harmonijnie komponować się z otoczeniem. Mimo, ze zaprojektowanie takiej nawierzchni nie należy do najprostszych, to efekt może być imponujący.

Pozornie ciężka, betonowa kostka jest idealnym i trwałym elementem aranżacji przydomowych terenów. Wskazane trendy pokazują, że za ich pomocą możemy uzyskać ciekawy efekt i pięknie zaaranżować otoczenie