Wiosna w ogrodzie – przegląd kostki po zimie


Dni są coraz dłuższe i cieplejsze. Wiosna to najlepszy czas, żeby ocenić stan przydomowego otoczenia. Dotyczy to także kostki brukowej, o którą powinniśmy zadbać w tym okresie, aby służyła nam przez długie lata. Większość kostek jest co prawda odporna na mróz, ale nie na zabrudzenia i działanie soli. Także intensywne odśnieżanie nie służy brukowanej nawierzchni. 

Oczyszczanie kostki

Kiedy skończą się mroźne dni, przyjrzyjmy się brukowanej nawierzchni, gdyż może się okazać, że wymaga ona gruntownej renowacji. Zaczynamy od umycia kostki myjką ciśnieniową, aby oczyścić ją z pozostałości soli, piasku i kurzu. Pamiętajmy, aby strumień wody był raczej szeroki niż punktowy. Jeśli brud wniknął głęboko w strukturę kostki,  mycie samą wodą może nie wystarczyć. Możemy wtedy zaopatrzyć się w specjalistyczną chemię lub wynająć firmę, która dysponuje zaawansowanym sprzętem czyszczącym.

 Innym sposobem czyszczenia kostki jest piaskowanie. Zabieg ten stosuje się w przypadku bardzo silnych zabrudzeń lub zanieczyszczeń po remontach, budowach oraz w miejscach, gdzie renowacja tradycyjnymi środkami zawiodła. Polega on na czyszczeniu kostki strumieniem sprężonego powietrza z dodatkiem drobinek piasku. Możemy ten proces przeprowadzić sami, jeśli dysponujemy odpowiednim sprzętem, lepszym pomysłem jednak będzie powierzenie tej usługi specjalistycznej firmie. 

Warto oczyścić nie tylko podjazdy i chodniki, ale też tarasy i schody

Co z uszkodzonymi kostkami?

Odśnieżanie zazwyczaj nie stanowi dużego zagrożenia dla kostki, jeśli przeprowadzamy je właściwie. Podczas używania łopat plastikowych lub z krawędziami zabezpieczonymi gumą, raczej mało prawdopodobne jest, że uszkodziliśmy nawierzchnię. Jeśli jednak do usunięcia lodu używaliśmy narzędzi z ostrymi krawędziami, zwłaszcza wkładając w to dużą siłę, na kostce mogą pozostać odpryski lub nawet głębsze uszkodzenia. W przypadku gdy nieznacznie naruszona jest jedynie powłoka kolorystyczna, wystarczy kostkę pomalować specjalną farbą. Jeśli jednak kostka jest pęknięta lub ma bardzo głębokie uszkodzenia, konieczna może się okazać jej wymiana. Zazwyczaj zostaje nam zapas kostek po brukowaniu, możemy więc uszkodzone kostki zastąpić nowymi pamiętając, aby uzupełnić fugi piaskiem.

Przegląd kostki po zimie to absolutna konieczność

Impregnacja

Oczyszczoną i wysuszoną powierzchnię warto zaimpregnować, aby ochronić ją przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych. Zazwyczaj nakłada się dwie warstwy preparatu, innych impregnatów używamy jednak do tradycyjnej kostki betonowej, innych do kostek z dodatkiem żywicy. Impregnat tworzy cienką powłokę ochronną, która nie tylko zwiększa odporność na ścieranie, ale pozwala także ograniczyć rozrastanie się mchów i chwastów. Zabieg ten wystarczy powtarzać co 5 lat, jednak w przypadku mechanicznego oczyszczania kostki, należy przeprowadzać go każdorazowo po czyszczeniu.