Konserwacja kostki brukowej – jak przeprowadzić?


Kostka brukowa jest chętnie wybierana ze względu na swoją trwałość i wytrzymałość. Nawet jednak betonowe nawierzchnie nie są w 100% odporne na działanie warunków atmosferycznych. Promieniowanie UV, opady deszczu, temperatury, roślinne porosty czy sól, której używamy do odśnieżania mogą powodować blaknięcie, matowienie czy zwiększone ryzyko nasiąkania kostki wodą. Dlatego tak ważna jest regularna konserwacja kostki, aby zachować jej właściwości i schludny wygląd.

Systematyczna pielęgnacja nawierzchni przy codziennym użytkowaniu nie powinna nastręczać większych problemów. Zazwyczaj wystarczają takie zabiegi jak zamiatanie, usuwanie roślinnych przerostów oraz umycie nawierzchni od czasu do czasu myjką ciśnieniową. Plamy na kostce w większości przypadków da się także usunąć przy pomocy zwykłych detergentów, jakie posiadamy w domu, np. płynu do naczyń.

Czasem zabrudzenia wymagają użycia bardziej specjalistycznych środków. Oleiste plamy, wyblakły kolor czy erozja betonu powodują konieczność użycia chemicznych preparatów. Na szczęście są one dostępne w większości sklepów budowlanych, a ich ceny w zależności od producenta wahają się od 30 – 150 zł. Dzięki temu konserwacja nie jest zabiegiem specjalnie kosztownym.

Czyszczenie

Tłuste plamy i uporczywe przebarwienia mogą być trudne do usunięcia, jeśli zdążyły wsiąknąć w strukturę kostki. Konserwacja takiej kostki jest bardziej uciążliwa. Jeśli jednak plamę udało nam się szybko zauważyć, jest szansa, że wszelkie zabrudzenia z olejów, smarów i wosków usuniemy bez większego trudu. Preparaty czyszczące są dostępne w sprayu lub w koncentracie.  Warto sięgnąć także po te, które są przeznaczone do rozprowadzania za pomocą myjki ciśnieniowej.

Niektórzy producenci oferują środki, które uwydatniają strukturę nawierzchni lub wydobywają głębszy odcień kostki. Jeśli natomiast zmagamy się z częstym porastaniem kostki mchem lub glonami, wybierzmy preparat, który zapobiega ich powstawaniu. Po wyczyszczeniu kostki warto ją zaimpregnować, co dodatkowo zabezpieczy ją przed przebarwieniami i zabrudzeniami.

Impregnacja – czy to konieczne?

Większość kostek brukowych jest impregnowana już na etapie produkcji. Jeśli mamy nową nawierzchnię, zazwyczaj fabryczna impregnacja wystarczy na 12-24 miesiące użytkowania. Po tym czasie zaleca się ponowną konserwację kostki. No dobrze, ale po co impregnować beton? Odpowiedź jest bardzo prosta – aby uniknąć kłopotliwych późniejszych prac czyszczących. Impregnat zabezpiecza powierzchnię kostki przed wnikaniem kurzu, pyłków i zabrudzeń, zmniejsza nasiąkliwość kostki, uwydatnia kolor, chroni przed przemarzaniem, ogranicza wykwity, porastanie mchem oraz pleśniami. Jednym słowem ułatwia zachowanie kostki brukowej w czystości. Prawidłowo przeprowadzona impregnacja może zabezpieczyć kostkę nawet na kilka lat.

W zależności od naszych upodobań dostępne są różne rodzaje impregnatu. Jeśli zależy nam na zachowaniu naturalnego koloru, użyjmy impregnatu bezbarwnego. W przypadku wyblakłej kostki warto zainwestować w preparat nadający efekt tzw. „mokrej kostki”. Pozwoli to na uwydatnienie głębi koloru, co poprawi estetykę nawierzchni.

Efekt „mokrej kostki” uwydatni głębię koloru

Malowanie – sposób na wysłużone nawierzchnie

Jeśli kostka przed naszym domem służy nam już od długiego czasu, jej kolor znacznie wyblakł, lub po prostu chcemy zmienić kolor, możemy kostkę pomalować. Malowanie może także „uratować” nietrafioną aranżację wokół domu. Specjalne farby do nawierzchni betonowych pełnią także funkcję ochronną, tak jak w przypadku impregnatu. Zabezpieczają kostkę przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych oraz zapobiegają jej porastaniu i zaplamieniem. Do pomalowania kostki nie trzeba wzywać fachowców – wystarczy zwykły wałek malarski. W zależności od upodobań można całej nawierzchni nadać jednolity kolor lub stworzyć niepowtarzalne wielobarwne mozaiki. (Jednak nie przesadzajmy – więcej o brukowych grzechach pisaliśmy tutaj)

Do pomalowania kostki wystarczy zwykły wałek

Kilka wskazówek na koniec:

– impregnację przeprowadza się raz na kilka lat, ale najczęściej raz na 2-3 lata;

– aplikację impregnatu należy przeprowadzić przy sprzyjających warunkach atmosferycznych. Nie należy przeprowadzać jej w czasie dużego nasłonecznienia i opadów atmosferycznych.

– optymalna temperatura do przeprowadzenia impregnacji lub malowania to 10-25 stopni;

– czas schnięcia wynosi ok. 12 godzin, większość producentów zaleca jednak unikania użytkowania zaimpregnowanej nawierzchni przez 24 godziny.