Nawierzchnia wokół basenu


Nie ma nic przyjemniejszego od zanurzenia się w chłodnej wodzie w upalne dni. Posiadacze przydomowych ogródków lub właściciele działek rekreacyjnych często inwestują we własny basen, który staje się przyjemną strefą relaksu i wypoczynku. Jeśli zdecydujemy się na basen umieszczony w gruncie, zależy nam także na bezpiecznym i bezproblemowym poruszaniu się wokół basenu. Nawierzchnia wokół basenu to spore wyzwanie, gdyż zastosowany materiał będzie narażony na oddziaływanie wilgoci i chemii.

Naturalna aranżacja nawierzchni

Nie ulega wątpliwości, że najładniej wokół wszelkich zbiorników wodnych wygląda naturalna zieleń. Ponadto brodzenie bosymi stopami w miękkiej trawie jest przyjemne i zdrowe. Taka nawierzchnia niesie ze sobą jednak ryzyko przeniesienia drobinek ziemi i trawy do wody, co sprawi, że szybko straci ona swoją przejrzystość i krystaliczność. Modne nawierzchnie z naturalnego drewna niewątpliwie dadzą wrażenie przytulności, wymagają jednak sporo zabiegów. Z uwagi na fakt, iż wokół basenu często tworzą się kałuże, drewno powinno być nie tylko dobrej jakości, ale także musi być często impregnowane, aby ochronić deski przed wilgocią powodującą ich pęcznienie.

Zbiorniki wodne najładniej wyglądają w otoczeniu zieleni

Kostka brukowa wokół basenu

Kostka betonowa jest z całą pewnością najtrwalszym materiałem służącym do utwardzenia nawierzchni. Jest odporna na działanie wilgoci i powierzchowne uszkodzenia. Inwestorzy często jednak wahają się przed takim rozwiązaniem w obawie przed stworzeniem wrażenia „betonowego podwórka”, a także wskazując na względy bezpieczeństwa – upadek na betonową kostkę może być wyjątkowo bolesny, a chodzenie bosymi stopami po chropowatej powierzchni też nie należy do najprzyjemniejszych. Wychodząc naprzeciw tym obawom, pragniemy przypomnieć, iż obecne wzornictwo kostki pozwala stworzyć aranżacje przypominające naturalne materiały, np. drewno betonowe. Jeśli w basenie będą bawiły się dzieci, warto pomyśleć także o elastycznej kostce brukowej wykonanej z kauczuku, która właściwościom i odporności atmosferycznej nie ustępuje tradycyjnej kostce, a zmniejsza ryzyko urazu w razie upadku.

Płyty tarasowe

Wykończenie nawierzchni wokół basenu gresem ma wiele zalet, jest także dość łatwe w aranżacji. Jeśli zdecydujemy się na płyty, postawmy na te o podwyższonej trwałości, np. gres porcelanowy. Powierzchnia płytek będzie musiała być odporna nie tylko na wilgoć, ale także na chemię basenową. Istotnym parametrem jest także antypoślizgowość płyt (np. R11), co przekłada się na bezpieczeństwo użytkowania. Ponieważ baseny najczęściej lokalizowane są w mocno nasłonecznionych miejscach kolejnym wskaźnikiem, na który powinniśmy zwrócić uwagę jest wskaźnik odbicia światła słonecznego (SRI). Im wyższy wskaźnik, tym niższy stopień nagrzania powierzchniowego płyt, co ma bardzo duże znaczenie w przypadku poruszania się po takiej nawierzchni bosymi stopami.

Fot. Libet

Wybierając materiał do wykończenia nawierzchni wokół basenu nie kierujmy się zatem tylko względami estetycznymi, ale także praktycznymi. Czynniki takie jak nagrzewanie powierzchniowe, trwałość, ilość niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych i konserwacyjnych, bezpieczeństwo oraz koszt materiałów mają niebagatelne znaczenie. Prawidłowo dobrana nawierzchnia pozwoli nam cieszyć się wypoczynkiem bez konieczności ciągłego zamartwiania się o stan naszej przydomowej strefy relaksu.