Praktyczne rozwiązanie, jakim jest kostka brukowa, nierzadko wiąże się ze sporymi nakładami finansowymi. Jedną z opcji, aby zaoszczędzić na kosztach budowy podjazdu lub tarasu jest używana kostka brukowa. Podpowiadamy, czy to się opłaca.
Używana kostka – rynek wtórny
Warto pamiętać o tym, że beton jest jednym z najtrwalszych materiałów budowlanych. Nie zużywa się tak szybko, jak inne budulce, zatem nawet po demontażu może nadawać się do ponownego wykorzystania. Cena nowej kostki, zwłaszcza barwionej czy z ekskluzywnych serii często sięga nawet 250-300 zł/m2. Używana kostka brukowa jest sporo tańsza – w zależności od modelu i stopnia zużycia można znaleźć taką, której cena nie przekracza kilku-kilkunastu zł za m2. Oszczędności więc są znaczne, zwłaszcza jeśli do wybrukowania mamy dużą powierzchnię. Zwykle po zakupie wystarczą drobne zabiegi, takie jak umycie kostki, aby ponownie wykorzystać ją w swoim ogrodzie. Jeśli zdecydujemy się na zakup kostki z rynku wtórnego warto uzbroić się w cierpliwość. Mimo, że największe szanse na znalezienie materiału mamy korzystając z najpopularniejszych portali z ogłoszeniami, to wybór zwykle jest ograniczony. Najczęściej spotyka się oferty od osób prywatnych lub firm zajmujących się sprzedażą używanych materiałów budowlanych.
Prace budowlane
Kupując nową kostkę otrzymujemy projekt z precyzyjnie wyliczoną ilością materiału. W przypadku używanej kostki również warto wykonać projekt (samodzielnie lub z pomocą profesjonalnej firmy), aby zminimalizować ryzyko docinek i dopasować kształt podjazdu lub chodnika do otrzymanego budulca. Wszystkie pozostałe prace budowlane, takie jak korytowanie, zagęszczanie czy wykończenie nawierzchni są już identyczne, jak w przypadku układania nowej kostki.
Używana kostka – wady i zalety
Choć nowa kostka daje nam prawie nieograniczone możliwości aranżacyjne, nie warto skreślać kostki z odzysku. Za niewielkie pieniądze możemy kupić kostkę, która od dawna jest niedostępna na rynku, a może pochodzić z drogiej, atrakcyjnej serii. Używana kostka nadaje się do ułożenia niemal zaraz po zakupie. Z drugiej strony ilość materiału może okazać się niewystarczająca i praktycznie nie będzie możliwości dokupienia brakującej kostki. Istnieje również ryzyko, że podczas demontażu część kostek mogła ulec uszkodzeniu i nie będzie nadawała się do ponownego ułożenia. Oszczędności finansowe mogą być jednak tak duże, że zaoszczędzone pieniądze możemy wykorzystać na inne pomysły, aby nasze przydomowe otoczenie uczynić jeszcze bardziej atrakcyjnym.