Używana kostka brukowa – czy to opłacalne?


Praktyczne rozwiązanie, jakim jest kostka brukowa, nierzadko wiąże się ze sporymi nakładami finansowymi. Jedną z opcji, aby zaoszczędzić na kosztach budowy podjazdu lub tarasu jest używana kostka brukowa. Podpowiadamy, czy to się opłaca.

Używana kostka – rynek wtórny

Warto pamiętać o tym, że beton jest jednym z najtrwalszych materiałów budowlanych. Nie zużywa się tak szybko, jak inne budulce, zatem nawet po demontażu może nadawać się do ponownego wykorzystania. Cena nowej kostki, zwłaszcza barwionej czy z ekskluzywnych serii często sięga nawet 250-300 zł/m2. Używana kostka brukowa jest sporo tańsza – w zależności od modelu i stopnia zużycia można znaleźć taką, której cena nie przekracza kilku-kilkunastu zł za m2. Oszczędności więc są znaczne, zwłaszcza jeśli do wybrukowania mamy dużą powierzchnię. Zwykle po zakupie wystarczą drobne zabiegi, takie jak umycie kostki, aby ponownie wykorzystać ją w swoim ogrodzie. Jeśli zdecydujemy się na zakup kostki z rynku wtórnego warto uzbroić się w cierpliwość. Mimo, że największe szanse na znalezienie materiału mamy korzystając z najpopularniejszych portali z ogłoszeniami, to wybór zwykle jest ograniczony. Najczęściej  spotyka się oferty od osób prywatnych lub firm zajmujących się sprzedażą używanych materiałów budowlanych.

Używana kostka brukowa może wiązać się ze sporymi oszczędnościami

Prace budowlane

Kupując nową kostkę otrzymujemy projekt z precyzyjnie wyliczoną ilością materiału. W przypadku używanej kostki również warto wykonać projekt (samodzielnie lub z pomocą profesjonalnej firmy), aby zminimalizować ryzyko docinek i dopasować kształt podjazdu lub chodnika do otrzymanego budulca. Wszystkie pozostałe prace budowlane, takie jak korytowanie, zagęszczanie czy wykończenie nawierzchni są już identyczne, jak w przypadku układania nowej kostki.

Używana kostka – wady i zalety

Choć nowa kostka daje nam prawie nieograniczone możliwości aranżacyjne, nie warto skreślać kostki z odzysku. Za niewielkie pieniądze możemy kupić kostkę, która od dawna jest niedostępna na rynku, a może pochodzić z drogiej, atrakcyjnej serii. Używana kostka nadaje się do ułożenia niemal zaraz po zakupie. Z drugiej strony ilość materiału może okazać się niewystarczająca i praktycznie nie będzie możliwości dokupienia brakującej kostki. Istnieje również ryzyko, że podczas demontażu część kostek mogła ulec uszkodzeniu i nie będzie nadawała się do ponownego ułożenia. Oszczędności finansowe mogą być jednak tak duże, że zaoszczędzone pieniądze możemy wykorzystać na inne pomysły, aby nasze przydomowe otoczenie uczynić jeszcze bardziej atrakcyjnym.