Poradnik Inwestora cz. 5 – Rzeczka w ogrodzie


Rzeczka w ogrodzie – jak wytyczyć jej bieg?

Poza oczkami wodnymi i fontannami, coraz większą popularność zyskuje zakładanie strumieni w przydomowych ogródkach. Szum wody działa kojąco i odprężająco, a ogród zyskuje niebanalny urok. Ponadto woda ze strumyka dzięki parowaniu będzie dodatkowo nawilżać powietrze, tworząc korzystny mikroklimat.

Potok najłatwiej jest zaprojektować na działce o zróżnicowanym nachyleniu terenu. Wykorzystanie naturalnych spadków ułatwi wytyczenie jej przebiegu. Na płaskim terenie spadki należy wykonać sztucznie, tak, aby woda nie „stała”, co zapobiegnie rozwijaniu się glonów. Woda będzie płynęła swobodnie, jeśli nachylenie koryta wyniesie 3-5 %. Największy spadek powinien być wytyczony tuż za źródłem; można pokusić się o zaprojektowanie niewielkiego wodospadu albo kaskady, tak, aby nasz strumień przypominał górski potok. Im bliżej ujścia, tym spadek powinien być mniejszy, tak by woda do ujścia płynęła już swobodnie.

fot. bhg.com

Naturalny czy nowoczesny?

Jeśli marzy nam się rzeczka przypominająca naturalny strumień, pamiętajmy, aby jej kształt był nieregularny. Najlepiej zaplanować zróżnicowaną szerokość strugi, która wijąc się i tworząc rozlewiska będzie otaczała nasze ulubione zakątki. Rośliny przy strumieniu również powinny przypominać naturalną szatę roślinną. Wyznaczając miejsce na posadzenie roślin pamiętajmy, że rozrastając się, mogą zwęzić nurt. W pobliżu takiej rzeczki znakomicie sprawdzi się kostka przypominająca naturalny kamień, np. Gardena, a także kamienie, otoczaki, żwir oraz elementy dekoracyjne. Ciekawym dodatkiem może być także niewielki mostek z drewna lub betonu.

Posiadając nowocześnie zaaranżowane otoczenie nie musimy rezygnować z rzeczki. Może być to np. prosta struga o regularnym kształcie płynąca pod posadzką tarasu lub patio. Ładnie wyglądają również niebanalne wodne aranżacje, np. misa z fontanną lub woda spływająca z betonowej ściany. Tu znakomicie sprawdzą się symetryczne płyty np. Grossetto lub Ribena, futurystyczne kostki, przeszklenia a także geometryczne dekoracje.

Party Garden In Chiswick, Proj. Charlotte Rowe, charlotterowe.com

„Pielęgnacja” rzeczki

Większość ogrodowych strumieni płynie w zamkniętym obiegu. Oznacza to, że warto zaopatrzyć się w filtry do oczyszczania wody, a także regularnie usuwać roślinne przerosty. Wodę należy również co jakiś czas uzupełniać z uwagi na jej parowanie i rozpryski. Jeśli prawidłowo wykonamy rzeczkę oraz zadbamy o jej dobry stan, możemy cieszyć się przyjemnym szmerem wody podczas odpoczynku w naszym ogrodzie.

 

 

 

Dodaj komentarz