Poradnik Inwestora cz. 6 – czyszczenie i pielęgnacja kostki brukowej.


Estetycznie wybrukowane otoczenie wokół domu cieszy oko i podnosi komfort mieszkańców. Jednak kostka brukowa, jak każda inna nawierzchnia wymaga okresowej pielęgnacji i konserwacji.W ramach bieżącego utrzymania wystarczy od czasu do czasu zamieść nawierzchnię lub umyć myjką ciśnieniową. Nie są wymagane do tego specjalistyczne preparaty – wystarczy woda z płynem do mycia naczyń. Co jednak, jeśli pojawią się trudne do usunięcia plamy i osady? Przede wszystkim należy działać natychmiast. Im później zabierzemy się za usuwanie zanieczyszczeń, tym większe prawdopodobieństwo, że wnikną one w strukturę kostki.

Fot. Bruk-Bet

  1. Mchy i chwasty.

Wszelkie przerosty roślinne oraz grzyby pojawiają się najczęściej w miejscach słabo nasłonecznionych z uwagi na wilgotność, która sprzyja ich rozwojowi. Jeśli chwastów jest bardzo dużo, może to świadczyć także o nieprawidłowo wykonanej podbudowie. Większość przerostów będziemy w stanie usunąć ręcznie za pomocą szpachelki lub chwastownika. Należy jednak pamiętać, że ostre narzędzia mogą uszkodzić kostkę, dlatego ich używanie wymaga ostrożności. Zielony osad na kostce usuniemy za pomocą wody z dodatkiem detergentu.

Niewielkie przerosty możemy wypłukać za pomocą myjki ciśnieniowej. Trzeba uważać, aby nie wypłukać spoin, a jeśli już do tego dojdzie, należy uzupełnić spoiny. Odpowiednio regulując ciśnienie będziemy w stanie poza przerostami usunąć także inne zanieczyszczenia na kostce.Bardzo oporne lub głęboko zakorzenione rośliny możemy usunąć także za pomocą środka chwastobójczego. Jest to jednak metoda czasochłonna, gdyż musimy poczekać, aż środek dotrze do korzeni roślin, powodując ich obumarcie. Jest to jednak rozwiązanie trwałe i na długi czas zabezpieczy kostkę przed przerastaniem.

Fot. Poradnik Ogrodniczy

  1. Osady wapienne

Osady wapienne to białe wykwity pojawiające się na kostce w wyniku procesów fizyczno-chemicznych. Ich pojawienie się nie jest powodem do niepokoju, gdyż jest to naturalna reakcja. Możemy poczekać, aż wykwity zostaną wypłukane przez deszcz, jednak proces ten może potrwać. Na rynku dostępne są specjalne środki do usuwania wykwitów, które wystarczy zaaplikować w miejscu powstania wykwitów, a następnie spłukać wodą. Należy jednak środki dozować zgodnie z instrukcją, aby nie uszkodzić kostki.

  1. Oleje, smary, tłuszcz z grilla

Tłuste plamy są zazwyczaj trudne do usunięcia, gdyż bardzo szybko wnikają w strukturę kostki. Plamę należy usunąć zaraz po zauważeniu, nakładając na kostkę hojną warstwę zwykłego detergentu a następnie spłukując myjką ciśnieniową. Jeśli jednak plama została zauważona po dłuższym czasie, jej usunięcie może wymagać użycia specjalistycznych odplamiaczy olejowych. Dobrym rozwiązaniem mogą być również preparaty chemiczne przeznaczone specjalnie do czyszczenia i impregnacji kostek brukowych.

  1. Farby i zaprawy

Malowanie, tynkowanie i różne prace murarskie są często przeprowadzane już po położeniu kostki. Jeśli nie zadbamy o odpowiednie zabezpieczenie kostki, narażamy się na żmudny proces czyszczenia. Jeśli zabrudzenia są świeże, możemy spróbować je delikatnie zdrapać, a następnie umyć kostkę wodą. Należy uważać, żeby nie uszkodzić struktury kostki.

Zaschnięte plamy mogą już wymagać piaskowania, czyli czyszczenia sprężonym powietrzem lub wodą wymieszaną z piaskiem. Po tym zabiegu należy kostkę zaimpregnować, aby uchronić ją przed powstawaniem nowych zanieczyszczeń.

  1. Konserwacja i impregnacja

Producenci kostek zalecają impregnację kostki przynajmniej raz w roku. Rada ta nie jest pozbawiona sensu, gdyż zabieg ten wzmacnia kostkę przed wpływami atmosferycznymi oraz pozwala zachować jej ładny kolor. Impregnację powinniśmy wykonać także wtedy, kiedy kostka była czyszczona poprzez szlifowanie lub piaskowanie.

W zależności od potrzeb możemy zaopatrzyć się zarówno w preparat zabezpieczający kostkę przed zabrudzeniem, jak i ten chroniący przed pojawianiem się grzybów, przerostów oraz zwiększający właściwości mrozoodporne. Na rynku dostępne są również środki nabłyszczające i odświeżające kolor kostki.

Niezależnie od wybranych środków pielęgnacyjnych warto pamiętać, że zadbana i czysta kostka będzie nie tylko znakomicie się prezentować, ale także zwiększy się jej trwałość i odporność mechaniczna, służąc nam przez wiele lat.

2 thoughts on “Poradnik Inwestora cz. 6 – czyszczenie i pielęgnacja kostki brukowej.

Dodaj komentarz